Vazomotor rinit nedir?

Anasayfa →Burun

Burun tıkanıklığına neden olan bir diğer hastalık da vazomotor rinitttir. Vazo motor rinitte burnumuzda normal olarak burunan konka adı verilen süngerimsi içi kılcal damar dolu yapıların bozukluğu neden olmaktadır. Bu organların (konka) göreci dışarıdaki hava sıcaklığına göre soluduğumuz havayı nemlendirmek ve havadaki kirli partikülleri tutaral bizi korumaktadır. Ancak özellikle hızlı ısı değişikliği durumlarında (boanyo sonrası dışarı çıkma, klimalı ortama girme yada çıkma, kışın dışarı çıkmavs.) konkalar gerektiği gibi genişleyip daralma yada salgı görevlerini yerine getiremeyebilir. Bu durum hastada burun tıkanıklığı ve/veya akıntısına sebep olur.
İlaç tedavisi
Vazomotor rinit tedaviside alerjik rinit tedavisine benzer  3 çeşit ilaç grubu vardır.

Steroidler
Her türlü alerjide kullanılabilen, piyasaya sürülen en eski ilaçlar ve en etkili ilaçlardır. Vazomotor rinittede başarı ile kullanılmaktadır.
Sprey, hap,damla ve iğne formları vardır.

Antihistaminikler
Uzun süredir alerji önlenmesi ve şikayetlerin giderilmesinde kullandığımız etkin bir ilaç türüdür. Hap, damla ve iğne formları vardır.

Lokotrien antagonistleri
Alerji tedavisinde piyasaya sürülen en son ilaç türü olsalar da. Diğer ilaçlara göre etkinlikleri daha zayıftır. Genellikle antihistaminiklerle kombine kullanılırlar.RANDEVUNUZU ALIN