Yüz Estetiği

Anasayfa →Yüz Estetiği

PRP Enjeksiyonları ile yüz gençleştirme

PRP kelimesi “Platelet Rich Plasma” yani içinde bol miktarda trombosit bulunan plazma anlamına gelen bir kısaltmadır.
Kanımızda bulunan ve damar hasarı olan yerlerde kanın pıhtılaşmasını sağlayan trombosit adı verilen hücrelerin içinde yara iyileşmesi ve doku yenilenmesi süreçlerini başlatan maddeler bulunmaktadır. PRP uygulamasında önce hastanın kendisinden alınan kan özel tüplerde santrifüj edilerek içindeki trombositler ayrıştırılmakta takiben elde edilen zengin trombosit içeriğine sahip serum doku hasarı ya da yaşlanması olan bölgelere enjekte edilerek bu bölgelerde yeni kolajen oluşumu ve doku yenilenmesi uyarılmaktadır.


PRP hangi durumlarda uygulanır?
Yüz estetik uygulamaları içinde PRP en fazla zamanın ve özellikle güneş ışınlarının ciltte oluşturduğu kırışma, kuruma, pürüzlenme gibi problemlerin giderilmesi ve pürüzsüz, parlak ve canlı bir cilt elde edilmesi amacı ile kullanılmaktadır.
PRP bunun dışında doku hasarı ya da yaralanması olan bütün durumlarda, cerrahi işlemler sonrasında, iyileşmesi geciken yaralarda, sivilcelere bağlı oluşan cilt izlerinin giderilmesinde ve saç dökülmesi de dahil olmak üzere pek çok farklı durumda uygulanabilmektedir.


PRP uygulaması nasıl yapılır?
PRP uygulaması genellikle hasarlı bölgede doku içine ince iğnelerle enjeksiyon şeklinde olmakla beraber mezoterapi iğneleri ile ya da cilt yüzeyine maske ile uygulama şeklinde de yapılabilmektedir.
Yaklaşık 10-15 dakika süren PRP uygulamasında istenen sonuçların alınması için genellikle 3 hafta ara ile 3 ya da 4 uygulama yapılmakta takiben tedaviye yılda 1-2 uygulama ile devam edilmektedir.PRP uygulamasının riski var mıdır?
PRP hastanın kendi kanından oluşan bir enjeksiyon olduğu için tecrübeli bir hekim tarafından uygulanması, uygun teknik, materyal kullanılması ve gerekli hijyenik şartların sağlanması durumunda herhangi bir risk içermemektedir.


PRP uygulamasının avantajları nelerdir?
PRP nin en önemli avantajları hastanın kendisine ait bir madde olması nedeni ile reaksiyon ya da alerji oluşturmaması, uygulamanın kolay ve güvenli olması, uygulama bölgesinde kolajen üretiminin yanı sıra tüm iyileşme/gençleşme fonksiyonlarını uyarması ve uzun etkili bir tedavi olmasıdır.RANDEVUNUZU ALIN