Nazal valv yetmezliği

Anasayfa →Burun

Burun girişinde orta hattaki septum ile yan burun duvarlarının birleşme noktalarındaki açı bölgeleri olan nazal valvler burna giren hava akımının en yoğun ve hızlı olduğu bölgelerdir. Bu bölgelerde çeşitli nedenlerle oluşan ve nazal valv yetmezliğiolarak adlandırılan darlıklar iç  ya da dış olmak üzere iki farklı tipte izlenmektedir.


Internal yetmezlikler genellikle kıkırdak septumun ön üst kısmında burun sırtına yakın kısmındaki eğiklikler nedeni ile valv bölgesindeki hava pasajının daralmasından kaynaklanmaktadır. Tedavide açık teknik deviasyon ameliyatı ile bu bölgenin ortaya konulması ve eğikliğin düzeltilmesi yanında gereken durumlarda kıkırdak parçalar kullanılarak valv bölgesi hava akışını rahatlatacak şekilde genişletilebilmektedir.


Eksternal nazal valv yetmezliklerde temel problem burun kanatlarının nefes alırken içeri çökerek hava pasajını daraltmasıdır. Bu problem burun kanatları içindeki kıkırdak yapıların yapısal olarak zayıf ya da ters eğimde olması veya estetik amaçlı ameliyatlar, travmalar, yaşlanma vb nedenlerle zayıflayarak hava akımının yarattığı vakum etkisine dayanamamasından kaynaklanmaktadır. Tedavide bu çökmeyi önlemeye yönelik olarak zayıf bölgelerin kıkırdak parçalarla desteklenmesi, daralmaya neden olan kıkırdak açısının düzeltilmesi ve dikişler yardımı ile çökmenin engellenmesi gibi teknikler kullanılmaktadır.


İç ve dış nazal valv sorunu olan hastaların cerrahi tedavisi genel olarak basit bir işlem olmayıp hastanın valv probleminin estetik olarak olumsuz bir görünüme neden olmadan çözülmesi burun cerrahisi alanında özel eğitim ve tecrübe gerektirmektedir. Hastalarıma özellikle bu konuda dikkatli olmalarını ve ameliyat olacakları hekimin bu konuda bir eğitim ve tecrübesinin olup olmadığını sorgulamalarını önermekteyim.RANDEVUNUZU ALIN