Yüz Estetiği

Anasayfa →Yüz Estetiği

Dolgu Enjeksiyonları Nedir?

Dolgu Enjeksiyonları Nedir?
Yüzümüzde bulunan mimik kaslarımızın kasılarak kısalması sırasında üzerlerindeki cildin aynı ölçüde kısalamaması sonucu belli bölgelerde katlanmalar oluşmaktadır. Katlanma bölgelerindeki cilt altı yağ dokusu miktarı, cilt su içeriği, ciltteki kolajen ve elastik liflerin dağılımı gibi faktörlerle beraber yaş, güneş ışınlarının neden olduğu hasarlar ve cilde ait hastalıklar katlanan bölgelerde zamanla kalıcı kırışıklıklar oluşmasına neden olmakta oluşan kırışıklıklar ise giderek derinleşmektedir.
Cildin elastik olmasını sağlayan kolajenin yapısında bulunan hyalüronik asidin yaşın ilerlemesiyle birlikte azalması ile ciltte incelme, kuruma ve elastikiyet kayıpları oluşmaktadır.


Hacim kaybına uğramış cilt altı dokuların desteklenmesi ve ciltte oluşan kırışıklıkların tedavisi için farklı dolgu materyalleri kullanılmakla birlikte bunların içerisinde en fazla otojen (hastadan elde edilen) yağ,  hyalüronik asit ve Kalsiyum Hydroxylapatit tercih edilmektedir.


Yağ Enjeksiyonları
Hastanın kendi yağ dokusu kullanılarak yapılan yağ enjeksiyonu uygulamasında bacak dış kısımları, kalçalar, göbek çevresi gibi bölgelerde cildin alt kısmından elde edilen yağ, filtreleme işlemi uygulandıktan sonra burun  kenarları, elmacık kemikleri, kaşlar arası ve göz burun arasındaki çizgiler gibi hacim kaybı olan bölgelerin doldurulması için kullanılmaktadır. Bu tekniğin en önemli dezavantajları, cerrahi bir işlem gerektirdiği için ameliyathane şartlarında yapılması, yağın alındığı bölgelerde cerrahi işleme bağlı doku hasarlarının oluşması ve uygulanan yağda zamanla oluşacak hacim kaybı ön görülerek ilk anda ihtiyaç duyulan miktarın üzerinde enjeksiyon yapılması gerekliliğidir.

Dolgu Uygulamaları

Hyalüronik Asit
Yüz cildine uygulanan farklı dolgu enjeksiyonları arasında en fazla tercih edilen materyal olan hyalüronik asit ile cilt ve cilt altı dokularda oluşan hyalüronik asit kaybı yerine konularak derin çizgilerin ve yüzeysel kırışıklıkların giderilmesi sağlanmaktadır.
Hyalüronik asit cildin derin tabakasının içerisinde yaygın bir şekilde dağıtılmış olarak bulunan doğal bir moleküldür. Ciltteki hyalüronik asit miktarının yaşın ilerlemesi sonucu azalması ve beraberinde oluşan su kaybı kırışıklıkların oluşmasında önemli rol oynamaktadır.


Uygulamanın ilk başladığı dönemlerde hayvansal kaynaklardan elde edilen hyalüronik asit günümüzde laboratuvar şartlarında sentetik olarak üretilebilmekte ve moleküllerin arasında farklı derecelerde çapraz bağlar oluşturularak uygulama bölgelerinde değişik kalıcılık süreleri ve kullanım amaçları olan formlar elde edilebilmektedir. Su tutma özelliği olan hyalüronik asit, enjekte edildiği bölgelerde cilde nem ve dolgunluk kazandırarak genç bir görünüm sağlamasının yanı sıra mimik kaslarının hareketi üzerinde bir etki yapmadığından her zaman doğal görünümü korumaktadır.


Günümüzde en sık yapılan yüz estetiği müdahalelerinden birisi olan Hyalüronik Asit enjeksiyonları, canlı ve pürüzsüz bir yüz cildi sağlamanın yanı sıra özellikle elmacık kemikleri ve çene bölgesinde yüz hatlarını daha fazla belirginleştirmek, kaşlar arasındaki,burun ve ağız kenarlarındaki derin çizgileri yok etmek, dudaklara dolgunluk kazandırmak ve gözaltında oluşan ve koyu gölgelenmelere neden olan hacim kayıplarını yerine koymak amacı ile uygulanmaktadır.


Uygulanan Hyalüronik Asit zamanla vücut tarafından emildiği için elde edilen etki 6 ay ile 1 yıl arasında azalmakla birlikte bu süre kullanılan ürünün çapraz bağ özelliklerine, uygulanan bölgeye ve kişisel özelliklere göre değişmektedir.


Kısa süreli uygulamadan sonra etkisini hemen gösteren hyalüronik asit enjeksiyonları öncesinde hiçbir ön hazırlık ya da test yaptırmak gerekmemektedir. Uygulama belirgin olarak ağrı ya da rahatsızlık yaratmamasına karşın özellikle dudakları dolgunlaştırmak için yapılan enjeksiyonlar öncesi bölgesel anestezi önerilmektedir.


Kalsiyum Hydroxylapatite
Bu dolgu maddesi mikroskopik kürelerden oluşmakta, derin uygulama yapılacak bölgeler için tercih edilmekte ve sodyum karboksimetilselüloz jel içinde süspansiyon olarak bulunmaktadır. Ağrılı bir uygulama olması nedeni ile lokal anestetiklerle karıştırılarak uygulanan bu dolgu materyalinin en önemli avantajı gerektiğinde etkisinin geri döndürülebilir oluşu ve bir yılı aşan etki süresidir.RANDEVUNUZU ALIN