Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası

Anasayfa →Burun

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekilenler Nelerdir?
Estetik amaçlı burun ameliyatlarında birçok hastada burun sırtında var olan kemik ve kıkırdak çıkıntılar çeşitli yöntemlerle alınmakta, takiben doğal ve estetik bir görünüm sağlamak amacı ile burun kemikleri farklı yöntemlerle serbestleştirilerek birbirine yaklaştırılmaktadır. Burnun her iki tarafındaki kemikler üzerinde yapılan bu işlemlere bağlı olarak ameliyat sonrası gözler çevresinde şişme, mor renk değişikliği gibi sonuçlar görülebilmektedir. Günümüzde kemik ve yumuşak dokuya fazla hasar vermeden işlem yapılmasını sağlayan Piezoelektrik cihazlar gibi teknolojiler ve modern cerrahi teknikler sayesinde oluşan bu ödem ve kanamaya bağlı renk değişiklikleri eski zamanlara göre çok daha az oluşmakta ve 7-12 günde hemen tamamen kaybolmaktadır. Benim 15 yıllık klinik tecrübemde şu ana kadar hiçbir hastam şişlik yada morarmadan şikayetçi olmadı.
Ameliyatın sonunda burunun dış bölgesine uygulanan bandaj ve plastik alçı ameliyat sonrası birinci haftada yenilenmekte ve genellikle 10. veya 12. günde tamamen çıkartılmaktadır.
Hareket etmeyen bir organ olması nedeni ile ameliyat sonrası burunda ciddi bir ağrı hissedilmemekte ve basit ağrı kesiciler genellikle yeterli olmaktadır.
Ameliyat sonrasında sıcak olmayan bir ortamda ve baş hafif yüksek olacak şekilde istirahat edilmesi önerilmektedir. İlk 24-48 saatte gözler üzerine aralıklı bir şekilde soğuk tatbiki yapılması şişliklerin ve morlukların artmasını engellemektedir.
Ameliyat sonrası ilk hafta içerisinde burunda oluşabilecek kabuklanma ve tıkanma için bir kez kontrol yaptırmak gerekebilir.
Ameliyat sonrası iyileşme zamanla olmakta ve iyileşme sürecinin tamamlanması yapılan ameliyatın tipine ve içeriğine göre 6-12 ay sürebilmektedir. Bu süreçte burun ilk haftalarda daha çabuk, takiben yavaş yavaş şekil değiştirerek istenen sonuca ulaşılmaktadır. Bu nedenle ameliyat sonrası erken dönemde burnun görüntüsünün planlanan gibi olmaması son derece doğaldır, zamanla ödem azalıp cilt normal kalınlığına geldikçe burnun şekli de istenen yönde değişecektir. Benzer şekilde ameliyat sonrası erken dönemde tam istenilen sonucun görülmesi ise yapılan işlemlere ve kullanılan tekniğe bağlı olarak farklılıklar gösterse de, zamanla istenenden daha değişik bir sonucun oluşma ihtimali akla gelmelidir. Burun şeklinde zaman içerisinde oluşan değişikliklerin ameliyatı yapan doktorunuzla birlikte izlenmesi en doğru yol olacaktır.
Burun Estetiği Sonrası Dikkat Edilecek Hususlar

 • Burnunuz üzerindeki bandaj ve alçı 10-12 gün arasında kalacaktır. Bu bandaj ve alçının ıslanmaması gerekmektedir. Aşırı sıcak ya da buharlı yerlerde bulunmanız terleme ile bu alçının gevşemesine ya da çıkmasına neden olabilir.
 • İlk 24-48 saatte gözleriniz üzerine aralıklı olarak soğuk tatbiki (saat başı 5-10 dakika) yapılmalıdır.
 • Ameliyat sonrası 5 gün fiziksel aktivitelerden mümkün olduğunca uzak durmalı ve başınız kalbinize göre yüksekte olacak şekilde istirahat etmelisiniz.
 • Bir hafta boyunca aşırı yüz mimikleri ve gülmekten kaçınınız.
 • Açık teknik ameliyat yapılmış ise burun ucundaki dikişleriniz 5-7 günde doktorunuz tarafından alınacaktır.
 • Burun ameliyatınızdan sonra gözaltlarınızda ve yüzünüzde şişme olabilir. Bu şişlikler ve renk değişiklikleri 1-2 hafta içinde tamamen geçecektir.
 • Burnunuz açıldıktan sonra burun cildinizi nazik bir şekilde sıvı sabun veya özel losyonlarla temizleyebilirsiniz. Bandaj alındıktan sonra makyaj yapabilirsiniz.
 • Ameliyatı takip eden üç hafta boyunca buruna darbe riskini artıran boğazlı kazak veya dar boyunlu giysiler giymemeniz uygun olur.
 • Üç hafta süreyle burnunuza sert bir şekilde dokunmamanız, ilk 8 hafta buruna darbe gelme ihtimali olan aktivitelerden kaçınmanız gerekir.
 • 8 Hafta boyunca gözlük kullanmamanız daha sonraki dönemde hafif çerçeveli gözlükler kullanmanız önerilir.
 • Operasyonu takip eden 3 ay boyunca burun cildinizi güneş ışığından koruyarak yanmasını engellemeniz gerekir. Bu amaçla en az 30 koruma faktörlü güneş kremleri kullanabilirsiniz.
 • Aşırı sıcak burnunuzda şişmeye neden olacağından bu tür ortamlarda bulunamamanız önerilir.


RANDEVUNUZU ALIN