Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Anasayfa →Burun

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılıyor?
Estetik amaçlı burun ameliyatlarında, mevcut estetik sorunlarının özelliklerine, hastanın doku özelliklerine, beraber müdahale gerektiren deviasyon, burun eti büyümesi, sinüzit gibi rahatsızlıkların olup olmamasına ve bazı durumlarda hastanın tercihine göre değişik cerrahi teknikler kullanılabilmektedir.


Ameliyat süresi ise sorunun büyüklüğüne ve cerrahın tecrübesine göre değişmektedir. Benim ilk yıllarımda vakalarım 3-4 saat sürmekte iken yıllar içinde tecrübemin gelişmesi ile birlikte çoğunlukla vakalarım 1,5 – 2 saat civarında sürmektedir.


Ameliyat süresi neden önemlidir?
Bilindiği üzere bu ameliyatlar genel anestezi ile yapılmaktadır genel anestezi süresi arttıkçada vucuda vferilen gazlar karaciğeri ve beyni yormakta istenmeyen etkilere neden olabilmektedir. Ayrıca yara yerininde 2 saatren fazla açık kalması daha fazla ödem ve daha fazla morluk şeklinde karşımıza çıkabilmektedir.

Cerrahi Teknikler
Burun estetiği (Rinoplasti) ameliyatlarında kullanılan başlıca teknikler şunlardır;


Tiplasti
Bazen hastadaki sorun kemik çatıyı ilgilendirmemekte sadece burun ucundaki kıkırdaklardan kaynaklanmaktadır. İşte bizde bu durumda tüm buru kaldırmadan burun ucundaki kıkırdaklara müdahale ile burunda istenilen estetik sonucu elde edebilmekteyiz.  Bu ameliyatlarda çok sınırlı sorunlar dışında çoğunlukla açık teknik tercih edilmektedir. Tiprinoplasti ameliyatı ile burun ucu düşüklüklerini ve asimetrilerini düzeltmek, burun deliklerini küçültmek, dolgun burun uçlarını küçültmek, burun profil görünümündeki uç noktasını belirginleştirmek ya da burun girişini daraltan kıkırdak açılanmalarını düzeltmek mümkün olmaktadır. Ameliyat esnasında kemik yapılara müdahale yapılmaması sebebi ile ameliyat sonrasında gözler etrafında şişme ve renk değişikliği çoğunlukla görülmemektedir. 

Açık Teknik Rinoplasti
Burun ucunda şekilsel bozukluk veya asimetri olan, daha önce ameliyat olmuş ya da estetik ameliyatla birlikte aynı seansda burun içerisindeki septumun eğriliğine müdahale edilmesi gereken hastalarda en ideal yaklaşım açık teknik rinoplastidir. Rinoplasti yapılacak hastaların çoğunda burun ucuna da müdahale edilmesi gerektiği için açık teknik rinoplasti günümüzde en sık tercih edilen estetik burun ameliyatı tekniği olmaktadır.

Kapalı Rinoplasti
Bütün müdahaleler açık teknik ile aynı olduğundan ameliyat sonrası burunda oluşan şişme yönünden bir yarar sağlanmazken burun ucu kıkırdakları üzerindeki müdahalelerin açık teknikteki gibi kıkırdaklar orta hata doğal pozisyonunda iken yapılmaması sebebi ile simetri yönünden kontrol daha zor olmaktadır.RANDEVUNUZU ALIN