Alerjik Rinit Nedenleri

Anasayfa →Burun

Allerji nedenleri
Daha önce bahsettiğimiz gibi doğada zaten bizimle beraber olan bazı canlı ve maddelere vucudun aşırı cevap vermesi olan alerjiye aslında doğadaki bütün madde ve canlılar neden olabilse de en sık gördüklerimize örnek vererek sizlere yardımcı olmaya çalışacağım.


Ev tozu akarları,
Dermatofagoites pteronyssunus, Dermatofagoites  farinae hollister-stier, house dust grier, cockroach başlıcalarıdır.
Alerjik rinitin ister mevsimsel olsun ister perennial olsun en sık nedenidirler. Ev tozu akarları evlerde genellikle halıların iplikleriniz arasında yaşayan genellikle insanların cildinden dökülen epitelyum ile beslenen bir tür mantar çeşididir. Boyutları mikron ile ölçülür ve ancak mikroskop altında görülebilir.


Çayır polenleri
Kültür çavdarı, çayır otu, kara çayır, kadife otu, kokulu çayır otu, kamış, misk otuakpazı, ısırgan otu


Mantarlar
Penicillium notatum, cladosporium herbarum, aspergillus fumigatus, candida albicans, alternaria alternata, alternaria tenius


Ağaç polenleri
Akça ağaç, huşağaç, fındık, kayın, meşe, zeytin, söğüt, kavak, ceviz,kara ardıç, kasya


Bazı ağaç yaprakları
Her türlü kimyasallar
Çayır polenleri
Yabani ot polenleri


Hayvan epitelleri ve tüyleri
Kedi kılı ve epiteli, köpek kılı ve epiteli at kılı, inek kılı, gine domuzu epiteli, tavşan epiteli, hamster epiteli, rat epitelyum ve proteinleri, fare epitelyum ve proteinleri, muhabbet kuşu tüyü, kanarya tüyü, papağan tüyü, ispinoz tüyü vs.


Bilindiği üzere insanoğluna en yakın yaşayan hayvanlar kedi ve köpeklerdir. Bu hayvancağızlarla bazı insanlar evlerinde beraber rahatlıkla yaşayabilsede bazı kişilerde de kıl, tüy ve epitelyum hücrelerine karşı alerji oluşmakta ve şikayetlere neden olabilmektedir.


Nadir olarak hayvancılıkla uğraşan bazı hastalarımda inek, koyun vs. hayvanların kıl ve epitelyum hücrelerine karşı alerjisi olan kişileride tespit etmişimdir.


Venomlar böcekler
Bal arısı, yaban arısı, hamam böcegi
Parazitler
Ascaris, tenya vb.


İlaçlar
Penisilin G
Penisilin V
Diğer bazı antibiyotikler vs.


LATEKS
Lateks bir çok kullanım alanı olan bir kauçuk türüdür. Sanayide bazı özel işelmlerden geçirerek piyasaya sürülmektedir. Lateks ürünler arasında eldiven, bazı kıyafetler, oyuncaklar sayılabilir.
PamukRANDEVUNUZU ALIN