Botoks uygulamaları, yaşın ilerlemesiyle birlikte meydana gelen ve yıldan yıla belirginleşen mimik çizgilerini hafifletmek ve ortadan kaldırmak amacıyla kullanılan, kolay ve güvenilir bir yöntemdir.

 

Botoks özellikle alın, kaş ortası, kaz ayaklarındaki ve boyundaki çizgilerde enjeksiyon yöntemi kullanılarak kırışıklıkların giderilmesinde kullanılmaktadır.


A tipi botulinum enjeksiyonu (Botoks), alın kırışıklığını, göz çevresi çizgilerini, kaş ortası çizgilerini ve boyundaki kırışıklıkları, çizgileri azaltır. Botoks, direkt kasların içine ince iğneler ile enjekte edilerek, çizgilerin yaklaşık ortalama 5 gün içerisinde yok olmasını sağlayarak yeni kırışıklıkların oluşmasını da engeller.


Özellikle mimik kaslarının hareketine bağlı olarak ortaya çıkan; alın bölgesi, kaş arası, göz kenar çizgileri, üst dudak, boyun çizgileri, el, ayak, koltuk altı terlemeleri gibi problemli bölgelerde botoks sık sık kullanılmaktadır.

Botoks, bir enjeksiyon işlemidir. Botoks uygulanacak bölge, lokal anestezi kremiyle uyuşturularak, 20 dakika bekleniyor. Sonrasında, botoks yapılacak alan temizlendikten sonra ince uçlu iğnelerle kas içine küçük dozlarda (bölgenin ihtiyacı olan dozlarda) enjekte ediliyor. Uygulama için 10-15 dakikalık bir seans yeterlidir, aynı zamanda akabinde günlük yaşantınıza devam edebilirsiniz.

Gözle görülür etkiler yaratır…

Uygulama yapıldıktan iki gün içerisinde gözle görülür etkiler yaratmaktadır. Uygulamanın etkileri kişiden kişiye ve cildin hassasiyetine göre farklılık göstermekle birlikte genel olarak 10 günde tam sonuç elde edilmiş oluyor.


Yan etkileri neredeyse hiç yoktur. Fakat beklenmeyen bir etki meydana geldiğinde lütfen doktorunuza başvurunuz.

Kalıcılığı ve etkisinin giderek yok olması toplamda 4 ay sürmektedir. Tabii ki her tedavi yönteminin ve uygulamanın kişiden kişiye farklılık gösterebileceğini göz ardı etmemeliyiz. Aynı bölgeye beş, altı kez botoks seansları tekrarlandığında, etkisi artık daha uzun süre devam eder ve giderek kırışıklıklar, çizgiler de yok olmaya başlar. Mutlaka kırışıklıklara ve çizgilere yönelik uzman hekiminizin önerdiği dermo kozmetik ürünler de kullanılmalıdır.

Yüzünde istenmeyen kırışıklık ve ya mimik hareketlerinden dolayı oluşan çizgileri olan herkese, uygulanabilen güvenilir bir yöntemdir. Kırışıklık için botoks yapıldığında eğer kırışıklıklar çok derinse çizgiler tamamen yok olmaz fakat derinliği azalarak çizgi haline dönüşebilir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kişinin cilt yapısına göre farklılık göstererek seanslar düzenli olarak tekrarlandığında kırışıklıklar da yok olma da meydana gelebilir. Çizgiler derinleşmeden önce yapıldığında daha başarılı sonuçlar elde edersiniz. Ne kadar erken önlem alınırsa vücut o bir o kadar da erken cevap verir tedaviye ve istediğiniz sonuçları elde edebilirsiniz.

 

Unutulmamalı ki, botulium toksini bu yeryüzündeki en güçlü zehirdir. Birkaç gramı dünyadaki tüm insanları öldürmeye yetebilir. Bu toksinin ilaç olması yalnızca dozu ve uygulayan kişinin eğitimli bir hekim olması nedeniyledir. Bilgisiz ve ehliyetsiz ellerde zehir özelliğini korur.