Saçların fizyolojik yapısında olan incelme ve zayıf düşme durumlarında saç diplerine uygulanan enjeksiyonlarla saçın güçlenmesi sağlanır. Saç mezoterapisi ve PRP, uygulanan yöntemler arasındadır.

Prp nedir?

Saça uygulanan PRP, kendi kanınızdaki materyallerin kullanılarak saçlı deri dokusunun ve içindeki saç köklerinin onarılması işlemidir. Kısa süre içerisinde, kolay uygulanabilen ve başarılı sonuçlar veren bu yöntem, saç kaybında en iyi medikal tedavi yöntemlerden biridir.


 

PRP' de amaç, saç kaybını durdurarak, sağlıklı saç yapısını kazandırmak ve saç tellerini güçlendirmektir. PRP, işlemde kişinin kendi kanı kullanıldığı için hiçbir alerji ve kanla bulaşan hastalık riski taşımaz. İyileşme süreci, çok kısadır. Uygulanan bölgede ilk önce doku gelişimi başlar, hasar görmüş zayıf saç folikülleri onarılır ve yeni, güçlü saç kılları üremeye başlar.


 

Kimler PRP yaptırmalı?

PRP, hem kadınlar, hem de erkekler için uygulanabilir. Saçları cansız görünen ve seyrek saç yapısına sahip olan kişilerde uygulanabilir.


 

Saç mezoterapisi nedir?

Saç Mezoterapisi, saç köklerinin daha sağlıklı ve yaşam süresi daha uzun saç telleri üretebilmesi için aktif hale getirilmesi işlemidir. Saç Mezoterapisi'nin diğer ilaç tedavilerinden farkı; ilaçların küçük dozlarda bölgesel kullanılmasıdır. Hiçbir yan etkisinin olmaması bu yöntemin ilk avantajıdır.


 

Saç Mezoterapisi nasıl uygulanır?

Saç mezoterapisinde saç ve deri yapısına göre hazırlanan ilaç karışımları, bölgesel olarak küçük dozlarda, özel mezoterapi iğneleri ile cilt içine verilir. Derinin orta tabakasında bulunan kılcal damar uçlarına ulaşan ilaç, hızlı bir şekilde etkisini gösterir. Uygulanan ürün, saç köklerini besleyen vitaminleri, mineralleri, proteinlerini, antioksidanları ve bölgesel kan dolaşımını artıran ve hızlandıran ilaçları içerir.


 

Saç mezoterapisi kaç seans uygulanır?

Saç mezoterapisi ihtiyaca göre ve saç-deri yapısına göre 4 - 10 seans arasında uygulanmaktadır. Bu sayı, saçlı derideki ve saç tellerindeki hasarın düzeyine ve dökülme oranına göre değişmektedir. Seans aralıkları 7 ile 10 gün arasındadır. İlk olumlu gelişmeler 3. ya da 4.seanstan sonra görülmeye başlar. Ortalama etki süresi 3 - 4 yıldır. Saç mezoterapisi yan etkisi olmayan, kısa sürede etki gösteren bir tedavi çeşitidir. Bu yöntem sayesinde saçlı deride kan dolaşımı artar, saç köklerinde hücresel çoğalma ve büyüme başlar, saçlı deri gerekli olan nem oranına ulaşır. İşlem, çok ince uçlu iğnelerle yapıldığından çok fazla acı hissedilmez.


 

Saç Mezoterapisinin Etkileri…

 

Mezoterapinin ilk etkisi saç dökülmesini durdurmaktır. Saç mezoterapisi beslenme ve dolaşım bozukluğunu, doğrudan hedefe yönelik olarak düzelttiği için dökülmeyi çok yüksek oranda durdurur. İşlemin ikinci etkisi ise saç kalitesini artırmaktır. Mezoterapi uygulaması ile kafa derisinde ölmeyen, dökülmeyip bebek saçı gibi duran tüycüklerin, ince telli saçların kalın saça dönüşmesi mümkündür. Üçüncü etki ise saç hücrelerini bitkisel hayattan çıkarmaktır.


 

Mezoterapi yöntemi sayesinde, canlılıklarını korumalarına rağmen saç üretemeyen saç hücreleri uyarılır. Bu işlevle saçsız gibi görünen alanların bile harekete geçmesi sağlanabilir. Saç dökülmelerinde, saç köklerinde küçülme, saçın yaşam döngüsünde hızlanma ve saçın büyüme evresinin hızlanması söz konusudur. Yenilenme süreci uzarken dökülme süreci ve miktarı doğru orantılı olarak azalır. Saç Mezoterapisi, dökülmenin durmasında ve kontrolünde çok önemli bir işlemdir.


 

Kimler Saç Mezoterapisi yaptırabilir?

Mevsimsel, strese bağlı, gebelik sonrası ya da metabolik nedenlerden dolayı saçlarında aşırı dökülme yaşayanlar, kırılma, cansız ve mat görüntüden şikayeti olanlar saçlı deri mezoterapisinden yararlanabilirler. Saç Mezoterapisinde, saç gelişimi ve sağlıklı saç telleri üretilmesi için gerekli olan eksikliklerin yerine konmasıyla daha dolgun, hacimli ve parlak saçlara sahip olunur.


 

Hormonsal ve genetik saç dökülmelerinde ise bu yöntem destek tedavi olarak tercih edilebilir. Mezoterapi uygulamasında kullanılan karışımın içeriği kişinin ihtiyaçlarına göre değişmekte ve hazırlanmaktadır.