Selülit ve Yağ Yakıcı Mezoterapi

 

Selülit, tıbbı adıyla hidrolipodistrofi, cilt altı yağ dokusunun çeşitli nedenlerle büyüyüp genişleyerek bağ dokuya bası yapması sonucu bölgede ki dolaşımı bozarak lokal ödem ve fibrozise neden olan, tıbbı evrelemesine bağlı olarak ağrılı yada ağrısız nödülizasyonlarla karakterize epidermiste düzensiz, portakal kabuğu görünüm yaratan bir bağ doku hastalığıdır.

 

 

Selülit nedenleri nelerdir?

Genetik faktörler, hormon bozuklukları, dolaşım bozuklukları, bağ doku zayıflığı, yanlış beslenme ( aşırı yağlı, yüksek karbonhidrat değerli yiyecekler, aşırı şekerli ve kafeinli içecekler ile alkol tüketimi ), hareketsizlik, ergenlik dönemindeki hızlı yağ doku depolanması ve gebelik başlıca nedenler arasındadır. Daha çok kadınlarda görülen bir rahatsızlık olması araştırmacıların östrojen hormonla selülit arasında ilişki kurmalarına neden olmuştur.

Selülitin gelişmesi için kişinin ideal kilosunun üzerinde aşırı kilolu olması gerekmez. Zayıf kişilerlede yukarda geçen sebeplerden herhangi biri nedeniyle selülit görülebilmektedir.

Selülit kaç evreye ayrılır?

Muayene ile teşhis kriterlerine ve hastada yarattığı semptomatolojiye göre 3 evreye ayrılır; 1.evre hafif, 2.evre orta, 3.evre ileri

1.Evre selülitin oluşma evresidir. Bu evrede kişi ayaktayken ve yatarken belirgin bir görüntü deformitesi yoktur ancak doku sıkıştırıldığın da yada oturup bası uygulandığında selülitli alan görünür hale gelir.

2.Evre dokuyu sıkıştırma testinde selülit (+) pozitiftir ve artık ayaktayken de belirgin deformite oluşmaktadır. Sadece yatınca selülit görünmez

3.Evre, bu evrede artık selülit ilerlemiştir. Hem sıkıştırma testi pozitiftir, hem de gerek ayakta gerekse yatarken selülitli alan kolayca gözlemlenebilir. Bu düzensiz yağ birikimleri artık sert fibrotik nödülasyonlara dönüşmüştür ve ağrılı semptomlar verirler.

Evre 1 ve 2 medikal estetik de selüliti yakalama ve erken dönemde tedavi açısından son derece değerlidir. Bu dönemde mezoterapi, kavitasyonel ultraporasyon, endo dermal masaj kombinasyonları başarılı bir şekilde uygulanır.

Selülit mezoterapisinde hangi ilaçlar kullanılır?

Selülit mezoterapisinde çok çeşitli ilaçlar farklı etki mekanizmalarından faydalanmak amacıyla, tek başlarına yada çeşitli kombinasyonlar halinde kullanılabilirler. Bu amaçla hyalüronidaz, kollojenaz, fosfotidilkolin, L-karnitin, organik silika, DMAE, esberiven rutin, mezostabil, X-ADN gibi ampüllerden çeşitli konsantrasyonlarda solüsyonlar hazırlanarak uygun mezoterapi iğneleriyle minidoz multienjeksiyon prensibiyle selülitli bölge taranır. Bu ürünler aşağıdakilerden bir yada birkaçını sağlayarak etki ederler :

Lipolitik ( yağ yakıcı)

Fibrolitik ( fibrotik bantları ortadan kaldıran)

Anti ödem ( şişlik giderici )

Dolaşım destekleyici ( yağ hücresinin oksijenlenerek lipaz aktivesiyle küçülmesini sağlar )

Cildi tonifiye edici ( yüzey pürüzlerini giderip portakal kabuğu görüntüsünün yok olmasını sağlar )

Selülit mezoterapisi ağrılı mıdır?

Bu işlemdeki ağrı kesinlikte kişilerin tolere edebileceği düzeydedir. Ancak uygulamanın hem hasta hemde hekim için konforlu geçmesi amacıyla hazırlanan mezokokteylerin içine belli oranlarda lokal anestezik ilaç eklenebilir. Öncesinde alan steril solüsyonlarla silinir işaretlenir ve topikal anesteziyle cilt işleme hazır hale getirilir. Uygulama yapılacak alanın genişliğine göre değişmekle beraber ortalama 30-45 dakika sürer.

Benim klnik uygulamarımda müdahaleden önce anestezik karışımlı krem kullanıyorum hastalarımdan önemli bir ağrı şikayeti almıyorum.

Yan etkileri var mıdır?

Enjeksiyon ile uygulanan bir işlem olduğundan nadiren de olsa hafif kanama, morarma, kızarıklık ve şişlikler oluşabilir. Bunların tamamı tedavi gerektirmeden iyileşme sağlar. Mezoterapide kullanılan ürünler yüksek teknolojiyle üretilmiş alerjen içermeyen ilaçlar olduğundan yan etki profili son derece düşüktür.

Kaç seans uygulanır?

Selülitin hangi evrede olduğu ve kapladığı alan genişliği seans sayısının kişiden kişiye farklılık göstermesine neden olur. Minimum 10 maksimum 20-25 seansa kadar değişebilen tedavi protokolleri uygulamak mümkündür. Bölgesel zayıflamada yağ kırıcı ilaçlar, selülit tedavisinde de kan dolaşımını hızlandıran ilaçlar uygulanmaktadır. Mezoterapi bölgesel zayıflama amacıyla haftada 1-2 seans olarak uygulanmaktadır. Alınan cevaba göre aylık idame seansları yapılmaktadır.