MEZOTERAPİ İLE ÇATLAK TEDAVİSİ

Mezoterapi 1952 yılında ilk olarak Fransa’da ortaya atılmış bir tedavi yöntemidir. Daha sonraki yıllarda kullanım alanı yaygınlaştırılarak 1975’te tüm dünyada kabul görmüştür. Mezoterapi ile ciltteki kırışıklıklar, sarkmalar, selülit tedavisi, çatlak tedavisi gibi tedaviler yapılmaktadır. Mezoterapi, sorunlu bölgenin ihtiyacı doğrultusunda hazırlanan bitkisel ve kimyasal bileşiklerin dokuya mikro iğneler (kanüller) ile enjekte edilmesi ile yapılmaktadır.

Mezoterapi tedavi yöntemlerinden mezoterapi ile çatlak tedavisi uygulamasında da cilt çatlağı oluşan bölgeye, bu bölge altındaki bağ doku elemanları harekete geçirilerek dokunun yenilenmesini başlatıcı bitkisel ve kimyasal bir bileşik verilmektedir. Bu sayede bağ doku elemanlarından elastin ve kolajen rejenerasyonu ve esnekliği sağlamaları için uyarılmaktadır. Bu işlemde kanüllerden faydalanarak enjeksiyon işlemi yapılmaktadır. Bu mikro iğnelerinin çapları çok küçük olduğu için minimum düzeyde acı ve ağrı duyulmaktadır. Bu işlem ile yalnızca çatlaklardan kurtulmakla kalınmaz, cildin canlanması ve tazelenmesi de sağlanmaktadır. Bu açıdan da mezoterapi uygulamaları önemli tedavi tipleridir.

Mezoterapi ile çatlak tedavisi, genellikle çatlağın büyüklüğü ve derinliğine bağlı olarak değişen seans sayılarında uygulanmaktadır. Fakat özellikle ergenlik döneminde oluşmuş olan daha basit düzeyde ve gerilemiş olan cilt çatlakları için 2-4 seans da yeterli olabilmektedir.

Mezoterapi ile çatlak tedavisi, işlem sonrasında hemen günlük hayata dönülebilmesi açısından oldukça avantajlı bir yöntemdir. İşlem akabinde hafif kızarıklık olması normaldir.