Yüz estetiği ile ilgili klasik kitaplarda yapılan tariflere göre, iç taraftaki sınırı burun kanadının kenarından yukarı çizilen çizgide biten, dış sınırı burun kanadının kenarı ve gözün dış köşesinden geçen çizgide biten, en yüksek noktası da göz bebeği ile gözün dış köşesi arasında bir yerde olan kaş ideal bir kaştır yani ortası kalkık hilal gibi kaşlar. Fakat yüz yapısına görede ideal kaş şekli değişir.Örnek vermek gerekirse ince uzun yüz yapısında kaşlar çok kalkık olursa yüz daha uzun gözükebilir.Sonuç olarak ideal kaş pozisyonu hastaya göre belirlenir.

Kaş Kaldırma Yöntemleri

1.Kaş almak ve kalıcı makyaj:Kaşın gerçekten kaldırılmadığı, kaldırılma efektinin verildiği yöntemdir. Kalıcı makyaj diğer dövmelere göre daha zor silinebildiğinden yapılmadan önce iyi düşünülmelidir.

2.Botox;Doğru uygulandığı takdirde kaşların dış kısımlarını havaya kaldırarak istenilen sonucu ortaya çıkabilir. Botox yüzdeki mimik kaslarını geçici olarak fonksiyon dışı bırakan bir maddedir. Bu nedenle kırışık tedavisinde de kullanılır. Uygulaması basittir. Enjeksiyon yapılacak bölgeye ağrıyı azaltması için bir süre buz uygulandıktan sonra ağrısız bir şekilde uygulanır. Etkisini 3-4. günlerde göstermeye başlar 7-10. günlerde etki belirginleşir, bazen 10. günde rötuş amaçlı bir enjeksiyon daha gerekebilir. Etkisi geçicidir. 5-6 ayda bir tekrar edilmesi gerekir. Uygulamadan sonra yüzünüzde nokta tarzında morarma ve şişlik olabilir, bunlar kısa sürede geçer. Uygulamadan hemen sonra buz uygulaması şişlik ve morluk oluşmasını önler. Botox uygulamasından hemen sonra işinize ve günlük yaşamınıza dönebilirsiniz.

3. Askı ile kaş kaldırmak;İz bırakmadan lokal anestezi ile yapılabilen yöntemlerdir. Fakat etkisi geçicidir.1 yıl kadar sürer. Doğal olmayan görüntüye ve ipin kaştan geçtiği noktada çentiklenmeye sebep olabilir.

4. Ameliyatla kaş asmak;Birçok ameliyat yöntemi olmasına rağmen en popüleri şakak bölgesinde, saçlı deri içinden yapılan birkaç cm.lik kesi ile girilip, kaşa kadar olan deri bölgesinin alttaki dokulardan serbestleştirildikten sonra fazla deri atılarak tekrar dikilmektedir. Bu yöntemde iz saçlı deri içine gizlenmektedir.
Son yıllarda en popüler olan teknik ise, alın germe ile beraber veya sadece kaş kaldırmak için yapılabilen endoskopik alın germe ve kaş kaldırma yöntemidir. Cilt kesisi daha az yapıldığından iyileşme süresi daha kısadır.

 

Birlikte Yapıldığı Ameliyatlar


Orta yaşlı hastalarda üst göz kapağı estetiği(bleferoplasti), ileri yaşlı hastalarda alın germe, üst göz kapağı estetiği(bleferoplasti), ve yüz germe ameliyatları ile kombine edilen ameliyatlardır.

Ameliyat ve Sonrası

Genel anestezi ile yapılır.Ortalama 1-1,5 saat sürer.1 gün hastanede kalım yeterlidir. 2.gün günlük işlere, 7.çalışma hayatına dönülebilir.